Vše, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil na Karnotu

12. června 2012 v 16:04
Vše, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil na Karnotu
(nebo skoro)
Tak už jsem na konci téhle... ehm... ulýtlé záležitosti? fantastické zkušenosti? totální blbosti?
Nač si tady vylévat srdíčko. Je to trapný. Dělá to každej. Byly toho plný čítanky. I ten největší záškolák je na konci školy dojatej, do týhle lavice už si mockrát nesedneš a ty lidi okolo už tam neuvidíš, budou ti chybět, v hodinách nebyla vždycky jen nuda, víš, co tě čeká až projdeš těma dveřma ven ze školy? Novej svět, asi seš dospělej, předveď to, a nezapomeň na ty roky mezi čtyřma stěnama a nezapomeň na tamto a tohle a...
Bla bla bla.
Stejně mi to nedá. Jako na každém konci školního roku dělám svůj bilan. Letos navíc dělám bilan i všech let předtím. Vlak s názvem škola právě zahoukal v cílové stanici "bac". Ani jsem si nevšiml, že se ta stanice blíží. Asi pod tlakem všech informací, písemek a otázek na zpracování.
V zásadě jde o to, že 95% věcí, co jsem si ve škole nasoukal do hlavy, se tam postupně zdegenerujou na mrtvé nerony a synopse, respektive na škatulky s nápisem "ZAJÍMAVÝ. NO A CO?" A tak, jak vám určitě potvrdí každý kdo už má maturitu za sebou, zůstanou "zkušenosti". Haha, další klišé. Jenže to bych nesměl projít francouzským systémem, kde se otázka "Co tím chtěl básník říci", řeší pořád, neustále a bez výjimky po dlouhé hodiny, i když je čirou náhodou odpověď jasnější než světelnej meč na měsíci. Takže já bych se do toho klišé docela rád pustil.
(Promiň mi, Fulghume, tuhle parodii. Věř mi že je tu hlavně proto, jak mám tu Mateřskou Školku rád.)

Tak tedy, Karnot mě naučil zhruba toto:
· S informacemi ohledně čehokoli nutného a s klíči od školy se vždy poděl. Včas. Nesvěřuj je do nesprávných rukou. Hlavně Cecille ne.
· S administrací hraj fér, dokud ona hraje fér. Pokud se tak už jen tak tváří, můžeš se tak jen tak taky tvářit, a myslet a dělat si svoje. Důležité je, jak své činy pojmenuješ. Odejít večer ze dvora je trestné. Odejít večer ze dvora a koukat na zprávy v televizi v zájmu vlastní informovanosti trestné není.
· Nikoho nebij, dokud není poslední zvonění. Na původce ušpiněných záchodů a křiklounů ve tři ráno se výjimka nevztahuje. Na záchodech splachuj jen do deseti večer.
· Vracej věci tam, kde jsi je našel. Až na třídní knihu.
· Uklízej po sobě, zvlášť rychlovarku a fukárek, pokud možno dřív než přijde uklízečka!
· Neber si nic, co ti nepatří. Ani pomlázky na oslavu Velikonoc ne, mohli by se ti vloupat na intr a prohlásit tě za zloděje.
· Když někomu ublížíš, řekni promiň. Když ti někdo ublíží, zvedni se a běž jinam, za pár dní si stejně řekneš, že toho blbce je ti fakt líto, že je takovej blbec.
· Každé odpoledne si zdřímni. Hodiny filozofie, francouzštiny a dějepisu jsou přesně od toho.
· Každé ráno vstávej v sedm, ať máš čas se nasnídat. Nepřestávej se o to snažit. Nevadí, že výsledek je stejně většinou jen sotva přijití na hodinu v devět.
· Choď brzo spát. O půlnoci je moc brzo.
· Nepřestávej žasnout, jaký mají Francouzi ve všem systém. Nesnaž se ho pochopit a nesnaž se ho otevřeně měnit, v obou případech bys skončil hůř než McMurphy v Kukaččím hnízdě. "Si cela vous plaît pas, allez vous en dans votre pays des sauvages." ("Jestli se vám tu něco nelíbí, vypadněte zpátky do toho vašeho státu divochů") Jen hledej skulinky a řádně jich využívej. Ve všem budou v hojném množství.
· Igelité, asfalité, éternité. S tím nejdál dojdeš.
· Francouzi neumí cizí jazyky. Smiř se s tím a nesnaž se jim opravovat výslovnost. Pokus se nenechat si poškodit tu vlastní.
· Vyhýbáš-li se masu tak jako já, připrav se na pořádné vysvětlování. Všude, nejen ve Francii. Tam to ale budeš mít horší, protože se opravdu, ale opravdu dlouho jí. Nečekej, že by tě někdo náhodou pochopil.
· Nezapomeň na základní životní jistoty každého Francouze staršího třiceti let: responsabilité, sécurité, justification, croissance, dévéloppement, inégalité, pensée. Pamatuj, že užívány v přílišném množství vedou k trvalé demenci.
· Jedna a jedna jsou dvě. Aby to bylo obzvlášť jasné, piš tento axiom pro jistotu na každou volnou řádku písemky, abys měl každý výpočet řádně zdůvodněn. A modli se, ať profesor zrovna neučí také elektroniku.
· Páteční sortie s ostatními Čechy udělá dobře. Pochop to dřív než já, týden před maturitou.
· Do rodinek si radši zbytečně neber počítač. Když už ho tam náhodou máš, neber si žádné učení. Ničil by sis zbytečně záda.
· Sprchy, vychovatelé mladší než ty sám, vychovatelé starší než ty sám, školní jídelna a profesoři angličtiny jsou podezřelé až nebezpečné objekty, ke kterým je až na nutné výjimky výrazně doporučeno se nepřibližovat.
· Nejjednodušší místo na přelézání zdi školy je to co je nejdál od intru.
Mohl bych pokračovat, a možná budu své x-tero postupně doplňovat. Ale nejdřív musím vyhlásit jednu pařbu. Asi tak na týden. Půjdu si zas trochu vypsat ruku, no.
Zahajuju akci: "...(píííííííííp) tě, maturito!"
(Pro bližší pochopení tohoto spisku a jeho konce prosím zkonzultuje Roberta Fulghuma a také mistra Stifflera, pokud jej zastihnete před odjezdem na tábor.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bob Bob | 12. června 2012 v 16:23 | Reagovat

Drzim palce na bak a diky za hezky seznam, dost me rozesmal a vratil o 3 roky zpet.

2 Mára Mára | 12. června 2012 v 18:35 | Reagovat

Hodne stesti na BAC :-) Pekny clanek..

3 Kája Kája | 13. června 2012 v 0:24 | Reagovat

Výborný! Sama bych to nezvládla lépe! Moc bych si přála, aby si to přečetly i ty tři slečny, které se letos rozhodly po sekundě nadobro odjet z Nimes...

4 Renata Renata | 13. června 2012 v 2:31 | Reagovat

Když to někomu nemyslí a snaží se samu sebe přesvědčit, že je to v Nimes, a ve Francii k ničemu, tak to tu pro ně takové bude. Všechno je to v hlavě,a než aby tady pořád fňukaly a nadávaly, tak ať si jedou radši domů. Je to životní příležitost, kterou všichni ocení až později,se slzou v oku si na krásné chvíle v Dijonu/Nimes vzpomenou! pokud vím, tak nejvíc se naučíme, když musíme překonat nějakou překážku! Doufám, že i nové generace se nebudou bát vybrat si tu těžší cestu!

5 Renata Renata | 13. června 2012 v 2:41 | Reagovat

Jo, a jinak opravdu pěkný článek... :D

6 Bob Bob | 13. června 2012 v 22:29 | Reagovat

Coze? wow.

7 Jan Levý Jan Levý | 14. června 2012 v 8:02 | Reagovat

Taky si říkám, fakt se neví nic bližšího?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama